08.01.2018 602

Dişhekiminden Lösemi Teşhisi

Dişhekimlerinin kan kanseri tespitinde anahtar rol oynadığını belirten Fransa Dişhekimleri Birliği, diş eti sürekli kanayan hastalara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Fransa Dişhekimleri Birliği, bir dişhekiminin kan kanserini tespit edebileceğini açıkladı. Birliğin Başkanı Joel Trouillet, Dişhekimleri Birliği`nin Paris`te gerçekleşen kongresinde yaptığı konuşmada ``Bu mümkün, çünkü ağız sağlığı ve genel anlamda sağlık birbiriyle bağlantılı`` dedi.  

AĞIZ SAĞLIĞI, VÜCUT SAĞLIĞI 

Ağız, diş, kemik dokusu, dişeti ve salya gibi birçok bileşenden oluşuyor. Uzmanlar bu bileşenlerden birinde görülen bir anomali vücudun başka bir bölgesinde olabilecek bir sağlık sorununun da habercisi niteliğinde olduğunu kaydediyor. Fransa Dişhekimleri Birliği Başkanı Joel Trouillet, dişlerdeki gevşemenin ise birçok defa kan kanseri hastalarında görüldüğünü özellikle vurguluyor. Ancak Bordeaux Üniversite Hastanesi`nde görev yapan dişhekimi Dr. Jean-Christophe Fricain, kongrede yaptığı konuşmada ``Eskiden kölelerin sağlık durumu ağızlarına bakılarak tespit edilirdi`` diyerek bu sağlık tespiti yönteminin 18`inci yüzyıldan beri yapıldığını söylüyor. Ancak bugüne geldiğimizde diş ve sağlık arasındaki bağ ihmal ediliyor. Kamuoyu araştırma şirketi OpinionWay tarafından 18 yaşından büyük bin Fransız`ın katılımıyla yapılan bir araştırmada katılımcıların sadece çeyreğinin ağız sağlığı ve genel sağlık arasındaki bağdan haberdar oldukları ortaya çıkmıştı. Fricain, ``Birçok vakada, dişhekimleri ... akut ya da kronik hastalıkların tespitinde anahtar bir rol oynayabilir ve hastalarını ilgili uzmanlara yönlendirebilir`` diyerek dişhekimlerinin de hastalık tespit sürecine dahil edilmesi gerektiğini söyledi. ``Bir dişhekimi sürekli diş eti kanaması olan bir hastanın kan kanseri olduğundan şüphelenebilir`` diyen Fricain ağız sağlığının ölümcül hastalıkların da habercisi olabileceğini de sözlerine ekledi.  

`DİŞİMİZE ÖNEM VERMİYORUZ` 

Bunun yanında her geçen gün daha az hasta dişhekimi muayenehanelerini ziyaret ediyor. Bu durumda sadece diş sağlığı değil genel vücut sağlığı da ihmal edilmiş oluyor. Fricain, ``Ağız mahremiyet demek. İnsanlar bu nedenle muayene olmaktan çekiniyor ve maddi durumdaki yetersizlik de diş sağlığının ihmal edilmesine neden oluyor`` sözleriyle ağız sağlığının ihmal edilme nedenlerinden birkaçını sıralıyor.

DUYURULAR

01.03.2019 ODA İLETİŞİM NUMARASI

ODA İLETİŞİM NUMARASI [...]

01.03.2019 830

08.01.2018 TDB 2018 Yılı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi

Dişhekimlerinin 2018 yılında uygulayacakları `Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi`, Odalarımızdan gelen görüş ve öneriler doğrultusunda belirlener [...]

08.01.2018 0